Koncert „Muzyka Konstantego Gorskiego powraca do Tbilisi” /27.06.2018/

apishi 250netsDnia 26 czerwca 2018 r. odbył się pierwszy koncert organizowany przez Stowarzyszenie w ramach zadania promującego twórczość polskiego kompozytora Konstantego Gorskiego w Gruzji.
Koncert – zatytułowany „Muzyka Konstantego Gorskiego powraca do Tbilisi” - odbył się w Kościele pw. Św. Piotra i Pawła w Tbilisi.
W koncercie wystąpili zaproszeni przez nasze Stowarzyszenie artyści z Polski i Gruzji: Adam Tański (organy); Yoanna Ayers (mezzosopran); Lela Mczedlidze (skrzypce) i chór „Baroque’ pod dyr. Giorgiego Margwelaszwilego.
W programie koncertu znalazły się utwory organowe, chóralne i wokalno-instrumentalne autorstwa Konstantego Gorskiego (były to premierowe wykonania w Gruzji).

W czasie oficjalnego otwarcia koncertu przemówienia kolejno wygłosili: ksiądz Maciej Mamaj reprezentujący Parafię pw. Św. Piotra i Pawła w Tbilisi, Ambasador RP w Tbilisi JE Mariusz Maszkiewicz, Dyrektor Biura Polonijnego Senatu RP - Pan Grzegorz Seroczyński oraz Prezes Związku Kulturalno-Oświatowego Polaków w Gruzji „Polonia” – Prof. Maria Filina.
Na koncert licznie przybyli przedstawiciele organizacji polonijnych w Gruzji, Polacy mieszkający we Gruzji, przedstawiciele organizacji kulturalnych w Gruzji: Państwowego Konserwatorium Muzycznego im. W. Saradżiszwili w Tbilisi, Państwowego Teatru Operowego w Tbilisi, Związku Kompozytorów Gruzińskich, i in. oraz Gruzini zainteresowani kulturą polską i członkowie Parafii pw. Św. Piotra i Pawła w Tbilisi. Muzyka Konstantego Gorskiego została z wielkim entuzjazmem przez tbiliską publiczność, a artyści nagrodzeni gromkimi brawami.
Koncert został zarejestrowany przez Program Pierwszy Radia Gruzińskiego oraz gruzińską TV Artarea.


Koncert zorganizowany przez Stowarzyszenie Twórczy Aktywni Kreatywni TAK! we współpracy z Parafią pw. Św. Piotra i Pawła w Tbilisi, Związkiem Kulturalno-Oświatowym Polaków w Gruzji „Polonia” i Polską Szkołę Sobotnią im. Św. Królowej Jadwigi w Tbilisi w ramach projektu ‘Odkrywamy gruzińskie losy polskiego kompozytora. Koncerty z muzyką Konstantego Gorskiego i konkurs tematyczny w ramach Obchodów Stulecia Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej’
Koncert organizowany pod honorowym patronatem Ambasadora RP w Tbilisi, JE Mariusza Maszkiewicza.

Konstanty Gorski (13.06.1859 – 31.05.1924) to polski kompozytor, skrzypek-wirtuoz, pedagog, działacz społeczny, postać niezasłużenie zapomniana.
więcej o kompozytorze

logo Polonia net100LOGO SZKOLA100 Senat3 OZ achromat poziom 1x200
Zadanie współfinansowane w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2018 roku.

AKTUALNOŚCI

01 40   02 40   03 40  04 40   05 40   06 40