slide1 slide1a slide2 slide3-1080x373 slide4

„Odkrywamy gruzińskie losy polskiego kompozytora. Koncerty z muzyką Konstantego Gorskiego i konkurs tematyczny w ramach Obchodów Stulecia Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej”.

Od 1 marca do 31 grudnia 2018 r. Stowarzyszenie Twórczy Aktywni Kreatywni TAK! realizuje przedsięwzięcie promujące kulturę polską w stolicy Gruzji, Tbilisi.

Podejmowane działania mają na celu wspólne odkrywanie śladów w Tbilisi po polskim skrzypku-wirtuozie i kompozytorze, Konstantym Gorskim, który żył i z powodzeniem występował w Gruzji w latach 80. XIX wieku (m.in. był koncertmistrzem w orkiestrze tbiliskiej opery i ulubionym wykonawcą Piotra Czajkowskiego wybranych jego utworów skrzypcowych). Artysta ten został niesłusznie zapomniany, zarówno w Polsce jak i w Gruzji, a większość jego utworów zaginęła.

Stowarzyszenie organizuje dwa koncerty z muzyką Konstantego Gorskiego i konkurs tematyczny poświęcony jego życiu i twórczości. Oprócz tego Stowarzyszenie zakłada pierwszy w Gruzji chór polski, który wystąpi w czasie drugiego koncertu, w Stulecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Stowarzyszenie realizuje ten projekt w ścisłej współpracy z dwona czołowymi organizacjami polonijnymi w Tbilisi: Związkiem Kulturalno-Oświatowym Polaków w Gruzji „Polonia” i Polską Szkołą Sobotnią im. Św. Królowej Jadwigi w Tbilisi, a także z Parafią pw. Św. Piotra i Pawła w Tbilisi oraz grupą nieformalną Polaków mieszkających w Tbilisi.

Zadanie jest współfinansowane w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2018 roku.

Wszystkie działania zostały objęte honorowym patronatem przez Ambasadora RP w Tbilisi, JE Mariusza Maszkiewicza.

Zadanie jest współfinansowane w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2018 roku.

_______________________________________________________________________________________________________
 „Gruzińskie pieśni, mity i legendy”

Plakat koncert gruziński net300Jednym z głónych celi naszego Stowarzyszenie jest wspieranie dialogu międzykulturowego.
W tę sferę naszych działań wpisuje się projekt zatytułowany „Gruzińskie pieśni, mity i legendy”, który realizowaliśmy od 1 lipca do 13 grudnia 2016 r. w gminie Myślenice, we współpracy z Myślenickim Ośrodkiem Kultury i Sportu. Mieszkańcy Myślenic i okolicznych wsi mieli możliwość w niecodzienny sposób dowiedzieć się więcej o kulturze Gruzji, a także szerzej – Kaukazu. Głównym punktem projektu było przygotowanie i prezentacja koncertu słowno-muzyczno-wizualnego opowiadającego o legendach, mitach i zwyczajach gruzińskich. Wizualizacje do tego spektaklu były przygotowywane od lipca do listopada i prezentują kadry z najpiękniejszych zakątków Gruzji: Tuszetii, Chewsuretii, Kazbegi i Kachetii. Widzowie mogli podziwiać te krajobrazy, słuchając nastrojowych pieśni gruzińskich wykonywanych z towarzyszeniem gruzińskich instrumementów i fortepianu. A także mieli okazję nauczyć się melodii żartobliwej pieśni gruzińskiej z regionu Szawszetii. 
Oprócz tego zostaliśmy zaproszenii do uczestnictwa w obchodach Dnia Niepodległości w Myślenicach i Jasienicy. Opowiedzieliśmy tam o niezwykłych losach oficerów gruzińskich, którzy służyli w szeregach armii polskiej w okresie międzywojnia i walczyli wspólnie z Polakami w czasie drugiej wojny światowej.


 

 

Wydarzenie było współfinansowane ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu RITA – Przemiany w regionie, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji. 
RITA logo net150


Nowym Mediom TAK!

Stowarzyszenie Twórczy Aktywni Kreatywni TAK! zostało zarejestrowane we wrześniu 2014 roku. Od początku w głowach mieliśmy mnóstwo pomysłów na różnorakie projekty, ale zdawaliśmy sobie sprawę, że bez dostępu do możliwości, które dzisiaj oferują nowe media, trudno nam będzie dotrzeć do potencjalnych odbiorców.urządzeń, wykonanie logo i strony internetowej, które sprawią, że nasza organizacja – jak na XXI wiek przystało – będzie komunikować się ze społecznościami – lokalnymi i zagranicznymi – oraz innymi organizacjami i władzami lokalnymi przy pomocy nowoczesnych środków przekazu.

Projekt jest realizowany od 15 czerwca do 14 listopada 2015 r.

Projekt umożliwia nam zakup podstawowego wyposażenia technicznego, a także pokrywa koszt stworzenia logo i strony internetowej, czyli podstawy do zaistnienia na mapie organizacji pozarządowych przez Stowarzyszenie Twórczy Aktywni Kreatywni TAK!

Nie ukrywajmy – nie wszyscy jesteśmy za pan brat z nowymi technologiami. Dlatego, aby projekt przebiegał sprawnie i pomyślnie – zdecydowaliśmy się także na zorganizowanie szkolenia z nowego systemu komputerowego oraz warsztat wprowadzający w tajniki PR w internecie (które prowadzą dla nas eksperci – wolontariusze).

Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich i Województwa Małopolskiego.

 

01 40   02 40   03 40  04 40   05 40   06 40