„Krakowskie rody, czyli Potoccy i inni” /08.06.2022/

Radio 1aktCzłonkinie i sympatycy Stowarzyszenia TAK! wzięli udział w wydarzeniu, wpisującym się w misję Stowarzyszenia, którą jest min. propagowanie polskiej tradycji, historii i kultury.
W centrum Kultury Podgórza, w dniu 08.06.2022r odbyło się spotkanie literacko – muzyczne z rodem i niezwykłymi Paniami Potockimi, od których wiele możemy nauczyć się w aktualnej, trudnej sytuacji.
Przez 115 lat Potoccy uchodzili za najbardziej znaczącą rodzinę w Krakowie. Mężczyźni z trzech pokoleń Potockich herbu srebrna Pilawa – Artur, Adam i Andrzej – zajmowali się polityką, ich żony – Zofia z Branickich, Katarzyna z Branickich i Krystyna z Tyszkiewiczów gorliwie oddawały się działaniom filantropijnym, a także pracy na rzecz dostępu do oświaty i kultury dla szerokich kręgów mieszkańców Galicji. Potoccy imponowali, ale i inspirowali, wskazywali jakie przedsięwzięcia warto wspierać – łożyli znaczne kwoty na odbudowę zabytków, szkoły, uniwersytet. Inicjowali społeczne akcje znajdujące oddźwięk wśród mieszkańców Krakowa.

 

 

 


wszyscy netW spotkaniu wzięli udział:

Bogna Wernichowska – opowieści
Anna Żeber – śpiew
Jacek Bylica – fortepian

 

 

 

 

 Zdjęcia z planu filmowego z pałacu w Krzeszowicach.
„ Opowieść o trzech paniach Potockich”
reżyseria – Hanna Kramarczuk
scenariusz – Hanna Kramarczuk, Bogna Wernichowska

Plan filmowy1a net   Plan filmowy2a net   Plan filmowy3a net


 

Radio 1aktZdjęcie wprowadzające to obraz „Kawalkada konna przed pałacem w Krzeszowicach” z 1872r. Muzeum Narodowe w Warszawie. Został namalowany na podstawie fotografii, przedstawia między innymi Zofię z Branickich Potocką, Artura Potockiego, Adama Potockiego oraz Andrzeja Potockiego – późniejszego Namiestnika Galicji, na tle pałacu w Krzeszowicach.

Relacja na stronie Centrum Kultury Podgórza

 

 

 

 STRONA GŁÓWNA

01 40   02 40   03 40  04 40   05 40   

Strona www została zrealizowana przy wsparciu finansowym programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich i Województwa Małopolskiego.