W Tbilisi odbył się uroczysty koncert z okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości RP /18.11.2018/

KoncertBiblioteka x1


Dzisiaj, 18 listopada 2018 r., w Bibliotece Narodowej Parlamentu Gruzji w Tbilisi odbył się uroczysty koncert z okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości RP.
Koncert został zorganizowany przez Stowarzyszenie Twórczy Aktywni Kreatywni TAK! w partnerstwie z organizacjami polonijnymi w Gruzji:  Związkiem Kulturalno-Oświatowym Polaków w Gruzji „Polonia” i Szkołą Polską im. Św. Królowej Jadwigi w Tbilisi.

W uroczystości wzięli udział goście z Polski, Gruzji i innych krajów: Ambasador RP w Tbilisi, Dyrektor Biura Polonijnego w Kancelarii Senatu RP, Ambasador Brazylii w Tbilisi, Konsul RP w Tbilisi, polscy dyplomaci, członkowie tbiliskich organizacji polonijnych, Polacy mieszkający lub pracujący w Tbilisi, polscy misjonarze oraz liczni Gruzini – przedstawiciele świata kultury, mediów, nauki i biznesu.

W koncercie wystąpili wspólnie artyści z Polski i Gruzji.

Pierwsza część koncertu poświęcona została muzyce polskiego, niesłusznie zapomnianego kompozytora, Konstantego Gorskiego, który w latach 80. XIX wieku żył i występował w Tbilisi. Pieśni Konstantego Gorskiego do słów Marii Konopnickiej, Zdzisława Dębickiego i Władysława Syrokomli premierowo wykonali - w jazzowych aranżacjach - polska śpiewaczka Yoanna Ayers i pianista jazzowy, Kamil Urbański. Następnie wirtuozowskie utwory na skrzypce i fortepian – które prawdopodobnie Gorski napisał w czasie swojego pobytu w Gruzji – zostały premierowo wykonane przez  gruzińskie artystki - Lelę Mtchedlidze, koncertmistrzynię teatru operowego w Tbilisi i Nino Jvanię, dziekana katedry fortepianu w tbiliskim konserwatorium.

W drugiej części koncertu wystąpili przedstawiciele gruzińskiej Polonii. Zespół Orlęta Szkoły Polskiej im. Św. Królowej Jadwigi zatańczył poloneza i wykonał polskie pieśni patriotyczne. Utwory Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego i Konstantego Gorskiego wykonali zasłużeni członkowie Związku „Polonia”: Villi Grigoryan, Giorgi Shaverzashvili i trio „Bravo”.

Na zakończenie koncertu, do wspólnego śpiewania zaprosił wszystkich gości Chór Polonijny pod dyr. Nany Kalandadze. Był to premierowy występ chóru,  który został stworzony w ramach naszego projektu w Gruzji, specjalnie na okazję tego koncertu. Cała sala towarzyszyła mu w pieśniach „Wojenko, wojenko”, „Przybyli ułani” i „My pierwsza brygada”.

W czasie koncertu odbyło się również ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom konkursu „Śladami Konstantego Gorskiego” (szczegółowe informacje w poście poniżej).

Po części oficjalnej wszyscy artyści i publiczność zostali zaproszeni do poczęstunku i symbolicznej lampki wina, ufundowanego przez Krainę Cinandali. Zakończeniem pełnego emocji, wzruszeń, wspomnień wydarzenia było wzniesienie toastu za Niepodległą Polskę i Niepodległa Gruzję, i radosne świętowanie  sukcesu naszego wspólnego koncertu. 

Koncert ten był największym wydarzeniem polonijnym zorganizowanym w Gruzji z okazji Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Galerie zdjęć z koncertu „Gruzińska Polonia dla Niepodległej”
aparat30aparat30
Galeria video

___________________________________________________________________________________________

Partner wydarzenia: Narodowa Biblioteka Parlamentu w Gruzji.
Partnerzy oficjalni: Urząd Miasta Krakowa, Polskie Linie Lotnicze LOT i Kraina Cinandali (Tsinandali Estate).
Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem przez Ambasadora RP w Tbilisi, JE Mariusza Maszkiewicza.
Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.

Senat3 OZ achromat poziom 1x200

Zadanie współfinansowane w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2018 roku.