Członek Zarządu naszego Stowarzyszenia, Jerzy Szot, laureatem Stypendium Twórczego Miasta Krakowa 2020/13.05.2020/

Radio 1akt

 

Jesteśmy dumni, że Krakowie odbędzie się retrospektywna wystawa Jerzego Szota. Gorąco polecamy i zapraszamy!

A tak o swojej wystawie opowiada autor:
„ W ramach planowanej wystawy zostaną zaprezentowane fotografie z lat 1980–2020, będące owocem mojej reporterskiej działalności. W swojej pracy skupiam się na portretowaniu ludzi, ich zwyczajów i zachowań w przestrzeni codziennego życia. Aparat towarzyszy mi w tym od czterech dekad, można więc porównać moje obserwacje do działalności przyrodników – podglądaczy ptaków, stąd tytuł wystawy, nawiązujący do ich praktyk tzw. „BirdWatching”. Znakomita większość zdjęć pochodzi z mojego rodzinnego Krakowa, miasta różnorodności, rozmaitości, najbliższego mi w wymiarze emocjonalnym i po prostu topograficznym terenu moich fotograficznych eksploracji. Fotografia jest, w moim przekonaniu, najlepszym medium pozwalającym uchwycić mozaikową rzeczywistość Krakowa, która potrafi jednocześnie intrygować, zdumiewać i inspirować, ale też czasami budzić niepokój.

Na moje portfolio składa się imponująca ilość materiałów: tysiące negatywów i pełne dyski fotografii cyfrowych. Uważam, że co najmniej część z nich warta jest pokazania w Krakowie, który jako ośrodek kultury jest dla każdego twórcy wymarzonym miejscem do dzielenia się swoją sztuką. Z kolei dla odbiorców wystawa może stanowić miejsce spotkania: krakowianom dawać możliwość nowego spojrzenia na małą ojczyznę, a odwiedzającym stolicę Małopolski, dawać wgląd w życie miasta i jego mieszkańców na przestrzeni lat.

1981 dziwczynka na rurze net200

Wystawa pomyślana jest jako połączenie tego, co indywidualne i uniwersalne, a więc odwołujące się do najbardziej podstawowych ludzkich doświadczeń. Konstrukcja wystawy, w założeniu, ma być odwzorowaniem cyklu życia z wszystkimi jego etapami – od narodzin po śmierć. Moje zdjęcia dokumentują nie tylko codzienność, ale także wydarzenia i zjawiska ważne dla społeczności Krakowa. Prace prezentowaną będą w formie wydrukowanych fotografii oraz kilku krótkich filmów (do 10 min.) wyświetlanych na wystawie jak fotografie (monitor między zdjęciami).

Zarówno wartość artystyczna, jak i dokumentacyjna moich fotografii, skłania mnie, by poprzez wystawę przedstawić szerszemu gronu odbiorców opowieść o świecie, w którym żyłem. O Krakowie burzliwych czasów końca XX wieku i przemian, jakie przyniosło nowe stulecie. Dla jednych będzie to podróż sentymentalna, dla innych podróż w nieznane. Krakowianie część moich prac mogą już znać z czasu stanu wojennego, gdy wraz z kolegami fotoreporterami tworzyliśmy galerie niezależnej fotografii w kościołach, które wówczas były jedynym miejscem wspierającym takie inicjatywy (Mistrzejowice, Karmelici i Dominikanie). Część zdjęć, powstałych w ramach współpracy z czasopismami katolickimi, a potem także Gazetą Wyborczą, Polityką, Ośrodkiem Karta, rozproszona jest w różnych publikacjach. Jednak znaczna część wciąż pozostaje tylko w moim archiwum. Jestem już starszym panem i czas się podzielić moimi obserwacjami, jakoś zapisać oglądany przeze mnie świat.”

   40 pies kielb 95 net200  lue 03x150net  1989 l 017net150  39 poswiecenie psa150net  2017 9624s 150net 

Projekt można zobaczyć pod adresem: https://jerzyszot.com/peoplewatching/

Jerzy Szot - urodzony 1954 w Krakowie. Ukończył Wydział Geologii w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, 2008-2009 - Warsztaty Grafiki w Pracowni Wklęsłodruku na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Dziennikarzy i International Federation of Journalists. Fotoreporter miesięcznika "LIST" (1984-1992), fotoreporter Gazety Wyborczej (1993-1998), współpracownik tygodnika "Polityka" (od 2000). członek Agencji Fotograficznej "Forum" – Warszawa (od 2000), członek Agencji Fotograficznej "Ośrodek Karta" – Warszawa (od 2002)

 STRONA GŁÓWNA