Kim był Jerzy Michał Bożyk? // Jerzy Bożyk Tribute Project/12.12.2020/
Tworząc “Jerzy Bożyk Tribute Project” chcemy uhonorować pamięć Jerzego Michała Bożyka (1941-2019), naszego wieloletniego przyjaciela i niepowtarzalnego krakowskiego artysty jazzowego. Jerzy przez wiele lat poruszał się na wózku inwalidzkim, jednak mimo wszelkich przeciwności losu zachował radość i pasję życia, pozostając niezwykle aktywnym przez całe swoje życie. Wielu z nas wydaje się, że jeszcze wczoraj można było go spotkać niezłomnie pędzącego przez Kraków czy uczestniczyć w jednym z jego niezapomnianych koncertów, trwających do późnych godzin nocnych. Jednak niestety nie wszyscy mieli okazję poznać Jurka za życia. Chcemy, aby “Jerzy Bożyk Tribute Project” przybliżył jak największej ilości osób jego wartości i sposób patrzenia na świat.
Jerzy był jednym z przedstawicieli, już odchodzącego, pokolenia wybitnych krakowskich jazzmanów. Był pianistą, kompozytorem i wokalistą jazzowym, nazywanym “polskim Ray'em Charlesem”, którego największą miłością była muzyka. Wszyscy, którzy uczestniczyli w formalnych i mniej formalnych muzycznych spotkaniach z Jurkiem, pamiętają, że jak z rękawa wyciągał piosenki na każdą okazję, nawet w języku fińskim. Jego recitale gromadziły liczną widownię osób wszystkich pokoleń, także ludzi młodych, dla których był ikoną. Do swoich występów muzycznych w krakowskim klubie “Awaria” często angażował seniorów - nie profesjonalnych muzyków, a pasjonatów, którym pomagał odkrywać nowe pasje oraz spełniać dawno zapomniane marzenia. Jerzy z niezwykłym hartem ducha pokonywał ograniczenia związane z amputacją obu nóg i występował w wielu wydarzeniach dedykowanych osobom z niepełnosprawnościami ruchowymi, stając się dla nich idolem. Inspirował ich do aktywnego, pełnego wrażeń życia - mimo przeciwności losu. Jego unikalna osobowość zainspirowała 4 reżyserów filmów dokumentalnych, którzy stworzyli filmowe portrety Jerzego. Usłyszeć go można także w filmach "Vabank II, czyli riposta" w reż. J. Machulskiego i „Bracia Karamazow" w reż. Petra Zelenki. Został odznaczony medalami „Niezłomny w słowie” i „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Poza niezwykłą działalnością artystyczną, Jerzy był również bardzo aktywnym działaczem społecznym. Pełnił funkcję Prezesa Koła Grodzkiego PTTK, a jako przewodnik organizowanych przez Koło wycieczek opowiadał niesamowite historie o Krakowie. Był działaczem niepodległościowym, który rok w rok uczestniczył w marszu szlakiem I Kompanii Kadrowej „Kadrówka”. Jerzy miał niezwykłą zdolność inspirowania ludzi. Z niespotykaną skutecznością pomagał im poznawać na nowo siebie oraz swoje pragnienia. Posiadał rzadką umiejętność integrowania ludzi bez względu na ich różnorodne pochodzenie, wiek czy poglądy polityczne. Był idolem licznego grona, zarówno starszych jak i młodszych osób. Potrafił sprawić, że rzeczywistość zdawała się mieć nieco jaśniejsze barwy - czego niezwykle nam brakuje w obecnej sytuacji pandemii.
Aby mogli Państwo bliżej poznać wewnętrzne spojrzenie na świat Jerzego Michała Bożyka, już niedługo zaprosimy Państwa do obejrzenia nowego teledysku „Bruno S.”
Projekt otrzymał dofinansowanie w ramach konkursu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na artystycznie innowacyjne wideoklipy o potencjale eksportowym.
Patronat Honorowy: Witold Kozłowski - Marszałek Województwa Małopolskiego
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym z budżetu Województwa Małopolskiego
Partner strategiczny: STOART
Partnerzy merytoryczni: Centrum Animacji w Krakowie, Music Export Poland
Partnerzy: Urząd Miasta Krakowa, ZAiKS, Summer Jazz Festival Kraków, PTG Sokół, Towarzystwo Słowaków w Polsce, Fundacja Bariera
Partnerzy medialni: Głos Seniora, Miesięcznik Kraków, Muzyczny Kraków