Śladami Konstantego Gorskiego

K Gorski 600net

W 2018 r. Stowarzyszenie Twórczy Aktywni Kreatywni TAK! zorganizowało konkurs tematyczny dla gruzińskiej Polonii i Polaków mieszkających w Tbilisi, który polegał na odnalezieniu materiałów dokumentujących życie i działalność artystyczną Konstantego Gorskiego w Gruzji.

Otrzymaliśmy 8 prac konkursowych w postaci opisanych skanów artykułów prasowych, plakatów koncertowych i spektakli operowych, danych z archiwów oraz zdjęć prezentujących sylwetkę skrzypka-wirtuoza.

Ogłoszenie wyników i uroczyste wręczenie nagród odbyło się w czasie uroczystego koncertu z okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości RP, który odbył się w Bibliotece Narodowej Parlamentu Gruzji.

I miejsce zajęła pani Daria Szlezyngier, Polka mieszkająca w Gruzji. II miejsce zajął pan Razhden Chikhoria. III miejsce nie zostało przyznane.

Ponadto została przyznana Nagroda Specjalna Dyrektora Biura Polonijego w Kancelarii Senatu RP, Pana Grzegorza Seroczyńskiego.

Laureatka I miejsca, pani Daria Szlezyngier, otrzymała nagrodę w postaci dwudniowego pobytu w Hotelu Hilton Batumi dla dwóch osób. Nagrodę wręczyła Przedstawicielka Hotelu Hilton Batumi, pani Nana Kontselidze.

Pan Razhden Chikhoria, jako obywatel gruziński z najwyższą punktacją w konkursie, otrzymał dwie nagrody: Nagrodę Prezydenta Miasta Krakowa oraz bilet lotniczy do Krakowa dla 2 osób. Nagroda Prezydenta Miasta Krakowa to 3-dniowy pobyt w Krakowie wraz z biletami wstępu do najważniejszych muzeów.

Nagroda ufundowana przez Polskie Linie Lotnicze LOT – bilet z Tbilisi do Krakowa dla 2 osób - została wręczona przez Głównego Przedstawiciela LOT w Gruzji, Pana Giorgiego Lipartiani.

Nagroda Specjalna Dyrektora Biura Polonijego w Kancelarii Senatu RP, Pana Grzegorza Seroczyńskiego, została przyznana Muzeum Państwowego Tbiliskiego Konserwatorium im. W. Saradżiszwili. Pan Grzegorz Seroczyński wręczył wieżę audio hi-fi pani Marinie Chikhladze, dyrektor muzeum.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody książkowe: albumy Kraków 1918-2018 ufundowane przez Urząd Miasta Krakowa, a także płyty CD oraz książki „Hej, Orle Biały” z pieśniami niepodległościowymi ufundowanymi przez Kancelarię Senatu RP oraz biografię Józefa Piłsudskiego wydaną przy wsparciu Instytutu Polskiego w Tbilisi, Ambasady RP w Tbilisi oraz Plastics-Gruzja Sp.z.o.o.

Konkurs odbył się pod honorowym patronatem przez Ambasadora RP w Tbilisi, JE Mariusza Maszkiewicza i został zorganizowany we współpracy ze Związkiem Kulturalno-Oświatowym Polaków w Gruzji „Polonia”.

Jury obradowało w składzie: Prof. Maria Filina, Prezes Związku „Polonia”, Prof. Irena Dżordżadze z Państwowego Tbiliskiego Konserwatorium im. W. Saradżiszwili, dr Jadwiga Myszkowska z Uniwersytetu Kaukaskiego w Tbilisi i Prof. Nikoloz Nikolozishvili, Ambasador Gruzji w Rumunii i były Ambasador Gruzji w Polsce. 

Zadanie było współfinansowane w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2018 roku.

aparat30 Galeria ze zdjęciami z wręczenia nagród

PROJEKTY

Senat3 OZ achromat poziom 1x200 ambasada PLL LOT angielskie logo200 UMK logo122
 hilton 120      

 

_______________________________________________________________

  

 

   

 

 

   

01 40   02 40   03 40  04 40   05 40   06 40